Hayatımızda yeni bir dönem…

Son günlerde tüm duyguları eşsel zamanda yaşıyorum. Oğlum anaokulundan mezun olduğu için mutluyum; ikinci evimiz gibi gördüğü okulundan ayrılacağı için buruk haldeyim. Özel Mini Masal Anaokulu oğlum için güven içinde ve mutlu olduğu bir yerdi. Birçok ilki orada yaşadı. Şimdi mezun olup daha büyük bir yuvaya uçuyor.

Yeni okulunu merak edenler oldu. Özelden mesajlar aldım. Arayanlar oldu. Her ailenin okuldan beklentisi farklı olabilir. Ben ve eşim ilkokul anlayışımıza en uygun okul olarak oğlumuza; Çağdaş Elit Okullarını tercih ettik.

İlkokula yeni başlayacak bir çocuk için öyle büyük beklentilerimiz yok. Öncelikli olarak sağlıklı ve mutlu bir çocuk olması ilk hedefimiz. Öğrenmeyi öğrenmesi ve sevmesi ardından gelen tercihimiz. Öyle okul birincisi olsun, dereceler alsın diye hırslarımız yok. Okumayı sevsin, merakı hep yüksek olsun ilkokul için bize yetecek olanlar.

Okulu nasıl seçtiniz diye sormuş bazı anneler?

Öncelikle gezeceğimiz okulları listeledik. Maddi olarak bizi aşan okulları listeye dahil etmedik haliyle. Ardından ilkokul için bizim beklentilerimiz neler onları yazdık. Benim için öncelik okulun “ödev” yaklaşımıydı. Elbette “sorumluluk” bilinci ve pekiştirme için ödev olmalı ama çocuğu okuldan ve öğrenme keyfinden uzaklaştırmayacak kadar az! Yani dikkat süresini asla geçmeyecek kadar. Bu ne demek? İlkokul birinci sınıf için en fazla ödev süresi 15 dakika. Bu o yaş için beynin doğal gelişim süresi. 7 yaş çocuğu için en fazla dikkat süresi bu. Bu süreye dıştan gelecek her müdahale öğrenmesine, okul sevgisine ket vurmak. Yani bence ve bizce…

Öğrenmenin gizemini keşfeden Jean Piaget’ in Gelişim Modeline göre de 07-11 yaş dönemi “Somut işlemler dönemi” yani hala beyin soyut işlemleri algılama yetisinde değil. O döneme hazırlanıyor. Bu doğal sürecine aykırı olmayan yaklaşım bizce doğru olandı. Neden- sonuç ilişkisi henüz oturmamış bir çocuğa her gün sıkılarak, kavga- dövüş, ağlaya bağıra ödev yaptırmak; bilginin pekişmesi şöyle dursun okul = sıkıcı ödevler olarak kodlanacak-dı.

Yeni okulun ödev anlayışı tam da bizim düşüncemiz gibi. Ödevler okulun son ders saati içinde okulda kendi öğretmeniyle ve tam da amacına uygun pekiştirme mantığıyla yapılacak. Eve sadece sorumluluk bilinci için 15 dakikayı geçmeyecek şekilde ödev gelecek onu da asla aile çocuğa “ödevini yap” uyarısı olmadan çocuğun sorumluluğuna bırakacak. Sonucuna ertesi gün “kendi” katlanacak. Kendi sunumlarımda belirttiğim yaklaşım. “Bu akşam ödevimiz çok.” “Bugün matematik ödevimiz beş sayfa.” demeyen bir anne olmak hep tercihimdi. 

Özdenetim yani otokontrol bir kişide olması gereken önemli bir yeti. Peki özdenetim nasıl sağlanır? İsteklerini ve beklentilerini denetleyerek yani kontrol altına alarak. Çocuğun bununla ne ilgisi var dersek; Oyunun ve oyuncakların hala hayatında önemli bir yeri varken onları 15 dakika bile olsa bırakıp sorumluluğunu (ödevini) yerine getirerek. Keyif süresini denetleyerek, planlayarak ve tabi uygulayıp hayatına geçirerek.

Okuma alışkanlığı bizim yine önceliklerimiz arasındaydı. Okuma alışkanlığını büyüyünce kazanır yaklaşımı bana ve eşime pek uymuyor. Okuma alışkanlığı çok küçük yaşlarda kazanılırsa ileri yaşlarda iyi bir okur olunabilir. Kii bu noktada rol model olarak huzurlu ve umutluyum. Biz eşimle “kitap kulübünde” tanıştık. Okumayı seven bir çift olarak doğduğundan beri elinde, önünde hep kitap okuyan yetişkinler gördü oğlum. Her ay kitap kulübü dostlarımızla toplantılarımıza katıldı. Hatta son dönemde kendi kitaplarını da paylaşmaya başladı. Bunun kalıcı ve daha da artması gönlümüzden geçendi. Çağdaş Elit Okulları nda her gün 20 dakika “okuma zamanı” olacağını duymak bizi mutlu etti.

Elbette bu anlattıklarım kağıt üzerinde böyle çok güzel ve kulağa hoş geliyor. Uygulama kısmı nasıl olacak henüz bilemiyorum.

Bu nedenle hayatımızın yeni dönemine öncelikle hoş geldin, hoşluk getir diyorum. Keyifli ve uzun soluklu yepyeni bir macera başlıyor. Niyetim, duam, arzum evladımın ve tüm evlatların öncelikle öğrenmeyi sevmeleri. Beyninde okul kavramına ilişkin ilk kayıtlarının keyifli, neşeli, merak dolu, yenilikçi olarak işlenmesi.

“Anne İşi Çözümler” etap 2 ye kendimi hazırlıyorum. Yüzümüzde tebessümlerle bu süreci geçmek niyetiyle…

Nur Eda Kasap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir