Hey Sen :)

Hey sen, kendi sözcüklerinle mi konuşuyorsun?

Hepimizin kendince konuştuğu bir dili var aslında.

Hepimizin anlattığı ayrı ayrı çok anlamlı.

Hepimiz aynı harfleri kullansak da kelimelere yüklediğimiz duygular, tonlar, ritimler, sesler farklı farklı.

Herkesin kendince kutsallaştırdığı kendince yapaylaştırdığı kelimeleri var .

Ve aslında aynı sözcükleri kullanıyor gibi görünsek de hepimiz farklı şeyler söylüyoruz. Bize düşende bu çeşitliliği renkliliği gülümseyerek dinlemek,
Yorum katmadan
Anlamlandırmadan…

İşte o zaman çiçekli köprüler kurarız birbirimize.
İşte o zaman kelimeler aklımızı bulandırmadan kalbimizle dokunuruz birbirimize. İşte o zaman nötr, bembeyaz bir alanda kucaklaşırız sevgiyle.
Bizi acıtan hırpalayan yalanlayan sözcükler birden anlamını yitirir.
Ve ezberler kalkar.

Karşımdaki defter dediğinde bende o bir rehberdir. İçimi döktüğüm rehberlerdir onlar. Oysa bir başkasında not tutma aracıdır. Bir başkasında yastık. Bir başkasında kitaplığın süsüdür. Ne bileyim bir kelime ama kişide durduğu binlerce anlam.

Evet evet doğru okudun herkesin dünyasında her sözcük apayrı anlam. Elektrik süpürgesinin kordonu bir çocuğun oyun aracıdır fakat senin için fazla ellenmemesi gereken bir kablo öyle değil mi? Nedense yetişkin olmak kafaların eşitlenmesi ve kendi dilini bir unutma hali gibi farkında mısın? Oysa kendi içi zenginliğini ve dünyanı sadece kendi dilinle anlatabilirsin hatırla? Bunu hatırla.

Çocuğun oyuncu zihni kendi dünyasıdır. Ve senin oyuncu zihninde senin dünyandır aslında ama nedense sadece ortak bir dünyaya koşullanan bir zihnin içinde yaşamak dimi ve daha sonra kendimizden ayrı olduğumuz her saniye ve her dakika iç huzursuzluğu…
Artık kızıma dünyayı şöyle anlatıyorum.

‘’Kavramlar ve şekiller dünyasının kuralları ama yorumu sana bırakıyorum diyorum’’ o yüzden işte yorumsuz olmak. Aslında tüm öğretilerde kendi dilini ve kendi sözcüklerini bulman için geliyor. Fakat sorun şu ki sen öğretiden o kadar etkileniyorsun ki yine kendini unutup, bırakıp, öğreti oluyorsun.

İşte bu körü körüne bir inanç! Kendini bilebile kör etmektir.
Ve bunu da hatırla…
Işığınız daim olsun.

Ebru Kopal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir